راه اندازی hmi صنعتی با استفاده از avr

با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی عزیزان در مجموعه بزرگ نماتک و استاد عزیز جناب مهندس معین

جسارتا میخواستم که راهنمایی بفرمایید چطور میتونم با استفاده از atmega2560 یک hmi صنعتی مانند (HMI وینتک 7.0 اینچ مدل MT8071iE ) و یا ( HMI دلتا 7 اینچ مدل DOP-107DV) رو راه اندازی کنم البته راهنماییهای کمی در این زمینه در اینترنت دیدم ولی کلی گویی شده … به طور مثال از مبدل ارتباطی usb به سریال استفاده شده …
آیا میشه با استفاده از پورت اترنت این کار رو انجام داد؟
و سوال دیگه اینکه کدوم راه بهتر و موثر تره با سریال یا اترنت و یا راه دیگه ای وجود داره که از این دو راه آسونتر و مطمین تر باشه ؟

سلام دوست عزیز، شما برای برقراری ارتباط با هر دستگاه دیگری (که در مورد سوال شما میشه یک hmi صنعتی) باید ببینید که اون دستگاه چه روش هایی رو برای ارتباط با دنیای بیرون در اختیار گذاشته.
روش های ارتباطی معروف برای دستگاه های صنعتی میتونن rs232 و rs485 باشن و یا ارتباط اترنت و یا usb و …
حتی دستگاه هایی هم هستن که از wifi پشتیبانی میکنن و شما میتونید از طریق شبکه wifi به اونها متصل بشید.
شما باید دیتاشیت دستگاه رو به دقت بررسی کنید و ببینید که برای مصرفی که شما نیاز دارید، چه پروتکل هایی رو پشتیبانی میکنه و بعد از اون اگر بیش از یک گزینه داشتید، حالا باید ببینید که شما از کدوم راحت تر میتونید استفاده کنید؟
برای میکرو ها ارتباط های از نوع سریال، کار خیلی راحت و آسونی هست ولی استفاده از usb کمی سخت تر و استفاده از ethernet هم علاوه بر سختی، نیاز به دانش شبکه و برنامه نویسی سوکت ها socket programming داره. البته دقت کنید که الان کتابخونه هایی که برای usb و اترنت وجود دارن خیلی متنوع هستن ولی خیلی از avr ها به صورت سخت افزاری، این امکان رو به شما نمیدن و باید از آی سی های واسط استفاده کنید. مثلا برای اترنت میتونید از ماژول و یا آی سی enc28j60 استفاده کنید که در اینترنت هم کتابخانه ها و آموزش های بسیاری داره.

با سلام و خسته نباشید
پس فکر میکنم اگر از یک مبدل سریال به rs232 و یا مبدل سریال به rs485 استفاده کنم به راحتی بشه این ارتباط رو برقرار کرد… و احساس میکنم با توجه با راهنمایی شما این بهترین روش برای برقرای ارتباط HMI با avr هستش…
ولی نتونستم منبع زیادی در این مورد پیدا کنم آیا در این مورد میتونید فایل و یا مطلبی و یا هر چیزی که بتونه کمکم کنه رو در اختیارم بزارید
خیلی ممنونم از پاسخگویی و راهنمایی شما استاد عزیز

سلام دوست عزیز، شما باید به دفترچه راهنمای خود دستگاه مراجعه کنید. متاسفانه من منبعی در اختیار ندارم برای این موضوع. فقط دقت کنید که دستگاه های مربوط به ابزار دقیق، در خیلی از موارد استاندارد خاصی دارن. مثلا برای rs485 مشخص هست که شما با چه سرعتی و به چه صورتی بیت ها رو کنار هم قرار بدید. مثلا بیت آدرس داره و بیت مقدار و کامند و غیره. زمان بندی ها هم مهم هستن. بنابراین اگر برای دستگاه خاص مد نظرتون پیدا نکردید، احتمالا برای هر دستگاهی رو پیدا کنید کار شما رو راه بندازه. فقط باید آدرس ها رو درست بدید برای دستگاه خودتون.

سپاسگزارم