افزایش ولتاژ dc با ترانسفورماتور

سلام
وقت بخیر
چطوری میتونم یه باطری 12 ولت 3 آمپر DC رو، با ترانسفورماتور ولتاژش رو افزایش بدم
ولتاژرو به بالای 220 ولت برسونم؟
یا با چه مداری؟

@Mehrad#5633
استاد ، شرمنده، من تاز کار هستم و زیاد سوال میکنم
ولی در اکثر مدار های voltage booster Dc-Dc، از اسیلاتور و یه ترانسفورماتور استفاده شده.
البته برای من خروجی مهم نیست که Dc باشه یا Ac.
مثلا در عکس زیر، منبع Dc رو به ترانس وصل کرده.

من میخوام با یه باتری 12 ولت 9 آمپر و به وسیله یک شمع موتورسیکلت، جرقه ایجاد کنم.
2021-08-14/1628956363-711850-bandicam-2021-08-14-20-21-37-622.png

سلام دوست عزیز، ترانس فقط برای ولتاژ های AC قابل استفاده هست و نمیتونید با ولتاژ DC ازش استفاده کنید.
برای بالا بردن ولتاژ از مدار voltage booster استفاده میشه. میتونید از رگولاتور های step up هم استفاده کنید. سرچ کنید step up switching regulator و مدل های مختلف اون رو ببینید و مدار راه اندازیش رو هم داخل دیتاشیت میتونید ببینید.
فقط دقت کنید که اصل پایستگی انرژی همیشه برقرار هست و مدار های step up نمیتونن توان رو افزایش بدن. بنابراین ضرب ولتاژ و جریان همیشه برابر خواهد بود. به این معنی که اگر ولتاژ ۱۲ ولت ۳ آمپر دارید، پس کل توان شما ۳۶وات هست و اگر ولتاژ رو ببرید روی مثلا ۳۶۰ ولت، فقط ۰.۱ آمپر میتونید جریان داشته باشید. (تازه اگر تلفات رو صفر در نظر بگیریم که در عمل صفر نیست)

مدارهای booster البته بیشتر از سلف استفاده میکنن ولی از ترانس هم استفاده میشه. مهم این هست که شما نمیتونید ولتاژ dc رو از ترانس عبور بدید. ترانس تغییرات ولتاژ رو عبور میده و برای همین حتما باید با استفاده از یک مدار، ولتاژ رو متغیر کرد (مثل منابع سوییچینگ که با سوییچ کردن و قطع و وصل ولتاژ، ولتاژ متغیر میسازن و وارد ترانس میکنن)
در اینترنت سرچ کنید مدار های زیادی هستن که هم برای تولید جرقه استفاده میشن و هم میتونید ولتاژ زیاد باهاشون بسازید که مثلا در شوکر ها استفاده میشن.

خیلی ممنون استاد عزیز
مشکلم حل شد
پاینده باشید

@Mehrad#5677
خیلی ممنون استاد عزیز
مشکلم حل شد
پاینده باشید

سلام افزایش ولتاژ dc به dc از5ولت به 150نیاز دارم

دوست عزیز لطفا سوال های جدید رو در پست جدید ارسال کنید. علاوه بر اون، لطفا ذکر کنید که برای ساخت این مبدل چه مراحلی رو پیش بردید و در کدام قسمت به مشکل خوردید. اگر هیچ مرحله ای پیش نرفته، لطفا سعی کنید که با سرچ کردن در گوگل، اصول مبدل های dc به dc رو یادبگیرید و آی سی های معروف اون رو پیدا کنید و اگر در پیاده سازی به مشکلی خوردید، سوال خودتون رو ذکر جزییات پروژه مطرح کنید.